Mask
2012-25-65
From: Canada | Nunavut | Baffin Island | Iqaluit
Curatorial Section: American
| Object Title | Mask |
| Object Number | 2012-25-65 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Nunavut | Baffin Island | Iqaluit |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Jomie Aipeelee |
| Date Made | 1998 |
| Section | American |
| Materials | Serpentine |
| Iconography | Mask |
| Inscription Language | English Language |
| Description | Serpentine carving of Mask by Jomie Aipeelee. Inscription (98 / JOMIE ©) & sticker |
| Height | 24.2 cm |
| Length | 16.2 cm |
| Width | 5 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
| Other Number | 0150274 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




