Owl & Rabbit
2012-25-64
From: Canada | Quebec | Nunavik | Salluit
Curatorial Section: American
| Object Title | Owl & Rabbit |
| Object Number | 2012-25-64 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Quebec | Nunavik | Salluit |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Epirvik Parr |
| Section | American |
| Materials | Serpentine |
| Iconography | Owl | Rabbit |
| Inscription Language | English Language | English Language |
| Description | Serpentine carving of "Owl & Rabbit" by Epirvik Parr. |
| Height | 27 cm |
| Length | 23 cm |
| Width | 17.2 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
| Other Number | 493 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




