Grouse - Ptarmigan
2012-25-63
From: Canada | Labrador | Nain
Curatorial Section: American
| Object Title | Grouse - Ptarmigan |
| Object Number | 2012-25-63 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Labrador | Nain |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Gilbert Hay |
| Date Made | 2/1999 |
| Section | American |
| Materials | Serpentine |
| Iconography | Grouse | Ptarmigan |
| Inscription Language | English Language | English Language |
| Description | Serpentine carving of "Grouse - Ptarmigan" by Gilbert Hay. Inscription of base: Gilbert Hay / Nain, Labrador / February 99 / "Partidge" / "Akikik". Sticker. |
| Height | 21.5 cm |
| Length | 22.5 cm |
| Width | 13.5 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




