Polar Bear
2012-25-61
From: Canada | Nunavut | Baffin Island | Lake Harbor
Curatorial Section: American
| Object Title | Polar Bear |
| Object Number | 2012-25-61 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Nunavut | Baffin Island | Lake Harbor |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Simeonie Killiktee |
| Section | American |
| Materials | Serpentine |
| Iconography | Polar Bear |
| Inscription Language | Inuktitut |
| Description | Serpentine carving of "polar bear" by Simeonie Killiktee. Illegible inscription on bottom |
| Height | 11.7 cm |
| Length | 23.8 cm |
| Width | 8.7 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




