Sedna
2012-25-59
From: Canada | Baffin Island | Cape Dorset
Curatorial Section: American
| Object Title | Sedna |
| Object Number | 2012-25-59 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Baffin Island | Cape Dorset |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Kingwatsiak Jaw |
| Section | American |
| Materials | Serpentine |
| Iconography | Sedna |
| Inscription Language | English Language |
| Description | Serpentine carving of Sedna by Kingwatsiak Jaw. |
| Height | 19.8 cm |
| Length | 19.8 cm |
| Width | 11 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
| Other Number | 0118V - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




