Polar Bear
2012-25-56
From: Canada | Baffin Island | Cape Dorset
Curatorial Section: American
| Object Title | Polar Bear |
| Object Number | 2012-25-56 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Baffin Island | Cape Dorset |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Kellypalik Mangitak |
| Section | American |
| Materials | Marble (Stone) |
| Iconography | Polar Bear |
| Inscription Language | Inuktitut |
| Description | White marble carving of Polar Bear, by Kellypalik Mangitak. |
| Height | 16 cm |
| Length | 26.2 cm |
| Width | 9.8 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
| Other Number | 699 - Other Number | 1650 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




