Drum Dancer
2012-25-55
From: Canada | Nunavut | Baffin Island | Lake Harbor
Curatorial Section: American
| Object Title | Drum Dancer |
| Object Number | 2012-25-55 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Nunavut | Baffin Island | Lake Harbor |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Temela Oopik |
| Section | American |
| Materials | Serpentine |
| Iconography | Drum | Dancer |
| Inscription Language | Inuktitut | English Language |
| Description | Serpentine carving called "Drum Dancer" by Temela Oopik. 2012-25-55A - figure, 2012-25-55B - drum, 2012-25-55C - drumstick |
| Height | 24.3 cm |
| Length | 16 cm |
| Width | 14.3 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
| Other Number | 99097453 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




