Peregrin Falcon
2012-25-50
From: Canada | Baffin Island | Cape Dorset
Curatorial Section: American
| Object Title | Peregrin Falcon |
| Object Number | 2012-25-50 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Baffin Island | Cape Dorset |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Osuitok Ipeelee |
| Section | American |
| Materials | Serpentine |
| Iconography | Peregrin Falcon |
| Inscription Language | Inuktitut | English Language |
| Description | Serpentine carving of "Peregrin Falcon" by Osuitok Ipeelee. |
| Height | 35.2 cm |
| Length | 25.8 cm |
| Width | 15.5 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




