Spirit and Northern Lights
2012-25-49
From: Canada | Baffin Island | Pangnirtung
Curatorial Section: American
| Object Title | Spirit and Northern Lights |
| Object Number | 2012-25-49 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Baffin Island | Pangnirtung |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Jaco Ishulutaq |
| Section | American |
| Materials | Serpentine |
| Iconography | Spirit | Northern Lights |
| Description | Serpentine carving of "Spirit and Northern Lights" by Jaco Ishulutaq. |
| Height | 37 cm |
| Length | 39.8 cm |
| Width | 16.5 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




