Standing Owl
2012-25-48
From: Canada | Baffin Island
Curatorial Section: American
| Object Title | Standing Owl |
| Object Number | 2012-25-48 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Baffin Island |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Date Made | circa 1975 |
| Section | American |
| Materials | Serpentine |
| Iconography | owl |
| Inscription Language | Inuktitut | English Language |
| Description | Serpentine carving of "Standing Owl" by unknown artist. Artist inscription (unreadable) and stickers on bottom |
| Height | 18.2 cm |
| Length | 8.5 cm |
| Width | 4.7 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
| Other Number | 1691 - Other Number | 799-1364 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




