Bowl Fragment
97-563-202
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Locust Grove
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-202 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Locust Grove |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Soapstone |
| Description | With handle and showing repair hole |
| Length | 11.7 cm |
| Width | 7.9 cm |
| Thickness | 1.9 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-202 - Old Museum Number | 4532 - ANSP Number | 1141 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


