Owl
2012-25-47
From: Canada | Baffin Island | Cape Dorset
Curatorial Section: American
| Object Title | Owl |
| Object Number | 2012-25-47 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Baffin Island | Cape Dorset |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Pauta Saila |
| Date Made | circa 1960 |
| Section | American |
| Materials | Serpentine |
| Iconography | Owl |
| Inscription Language | English Language |
| Description | Serpentine carving of "Owl" by Pauta Saila. Artist Inscription (Pauta) on bottom. |
| Height | 15 cm |
| Length | 15.5 cm |
| Width | 6.6 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




