Polar Bear
2012-25-46
From: Canada | Nunavut | Baffin Island | Iqaluit
Curatorial Section: American
| Object Title | Polar Bear |
| Object Number | 2012-25-46 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Nunavut | Baffin Island | Iqaluit |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Henry Evaluardjuk |
| Date Made | circa 1990 |
| Section | American |
| Materials | Serpentine |
| Iconography | Polar Bear |
| Inscription Language | English Language | Inuktitut |
| Description | Serpentine carving of "Polar Bear" by Henry Evaluardjuk. Artist Inscription (Henry) on bottom. |
| Height | 8.8 cm |
| Length | 18.2 cm |
| Width | 7.4 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




