Dog
2012-25-45
From: Canada | Nunavut | Baffin Island | Iqaluit
Curatorial Section: American
| Object Title | Dog |
| Object Number | 2012-25-45 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Nunavut | Baffin Island | Iqaluit |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Towatuga Sagouk |
| Date Made | circa 1980 |
| Section | American |
| Materials | Serpentine |
| Iconography | dog |
| Inscription Language | English Language | English Language |
| Description | Serpentine carving of "dog" by Towatuga Sagouk. Artist Inscription on bottom and sticker |
| Height | 11.2 cm |
| Length | 14.3 cm |
| Width | 6.8 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
| Other Number | 8916 - Other Number | 220 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




