Eider Duck
2012-25-44
From: Canada | Baffin Island
Curatorial Section: American
| Object Title | Eider Duck |
| Object Number | 2012-25-44 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Baffin Island |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Date Made | 1980 |
| Section | American |
| Materials | Serpentine |
| Iconography | duck |
| Inscription Language | Inuktitut |
| Description | Blue green serpentine carving of Eider Duck by unknown artist |
| Height | 6.8 cm |
| Length | 22.3 cm |
| Width | 10 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




