Spirit Owl
2012-25-43
From: Canada | Baffin Island | Cape Dorset
Curatorial Section: American
| Object Title | Spirit Owl |
| Object Number | 2012-25-43 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Baffin Island | Cape Dorset |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Nuna Parr |
| Date Made | circa 1980 |
| Section | American |
| Materials | Serpentine |
| Iconography | Spirit | Owl |
| Inscription Language | English Language |
| Description | Serpentine carving of "Spirit Owl" by Nuna Parr. Artist Inscription (Nuna Parr) on bottom and sticker |
| Height | 18.4 cm |
| Length | 12.4 cm |
| Width | 10 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




