Spirit Bird
2012-25-42
From: Canada | Baffin Island | Cape Dorset
Curatorial Section: American
| Object Title | Spirit Bird |
| Object Number | 2012-25-42 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Baffin Island | Cape Dorset |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Koomwartok Ashoona |
| Date Made | circa 1982 |
| Section | American |
| Materials | Serpentine |
| Iconography | Spirit | Bird |
| Inscription Language | English Language | English Language | English Language | English Language |
| Description | Serpentine carving of "Spirit Bird" by Koomwartok Ashoona. Artist Inscription (A.K.) on bottom and several stickers |
| Height | 11.8 cm |
| Length | 14 cm |
| Width | 12.1 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
| Other Number | 4228B - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




