Muskox and Man
2012-25-41
From: Canada | North West Territory | Arviat | Eskimo Point
Curatorial Section: American
| Object Title | Muskox and Man |
| Object Number | 2012-25-41 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | North West Territory | Arviat | Eskimo Point |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Edward Alareak |
| Date Made | circa 1970 |
| Section | American |
| Materials | Basalt |
| Iconography | Man | Muskox |
| Inscription Language | English Language |
| Description | Basalt carving of "Muskox and Man" by Edward Alareak. |
| Height | 22.8 cm |
| Length | 40.5 cm |
| Width | 22.3 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




