Woman
2012-25-39
From: Canada | North West Territory | Arviat | Eskimo Point
Curatorial Section: American
| Object Title | Woman |
| Object Number | 2012-25-39 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | North West Territory | Arviat | Eskimo Point |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Elizabeth Nootaraloo Aulatjut |
| Date Made | circa 1989 |
| Section | American |
| Materials | Basalt |
| Iconography | Woman |
| Description | Basalt carving of "Woman" by Elizabeth Nootaraloo Aulatjut. |
| Height | 6.8 cm |
| Length | 13 cm |
| Width | 5.6 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




