| Object Title | Hunter |
| Object Number | 2012-25-36 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Date Made | circa 1980 |
| Section | American |
| Materials | Whale Bone |
| Iconography | Hunter |
| Inscription Language | English Language |
| Description | Whalebone carving called "Hunter" by unknown artist. |
| Height | 11.5 cm |
| Length | 24.6 cm |
| Width | 11.3 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




