Two Faced Man
2012-25-34
From: Canada | North West Territory | Spence Bay
Curatorial Section: American
| Object Title | Two Faced Man |
| Object Number | 2012-25-34 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | North West Territory | Spence Bay |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Mathias Marqniq |
| Date Made | circa 1975 |
| Section | American |
| Materials | Basalt |
| Iconography | Man |
| Inscription Language | English Language |
| Description | Basalt carving called "Two Faced Man" by Mathias Marqniq |
| Height | 31 cm |
| Length | 22 cm |
| Width | 10.5 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




