Whale
2012-25-31
From: Canada | Quebec | Kuujjuaraapik
Curatorial Section: American
| Object Title | Whale |
| Object Number | 2012-25-31 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Quebec | Kuujjuaraapik |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Davidee Sappa |
| Date Made | circa 1970 |
| Section | American |
| Materials | Slate |
| Iconography | Whale |
| Inscription Language | Inuktitut |
| Description | Slate carving called "Whale" by Davidee Sappa. Artist inscription and number on bottom |
| Height | 4.8 cm |
| Length | 16.7 cm |
| Width | 8.6 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
| Other Number | 50050 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




