Narwhal
2012-25-30
From: Canada | Baffin Island | Pangnirtung
Curatorial Section: American
| Object Title | Narwhal |
| Object Number | 2012-25-30 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Baffin Island | Pangnirtung |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Jaco Ishulutaq |
| Section | American |
| Materials | Serpentine |
| Iconography | Narwhal |
| Inscription Language | Inuktitut | English Language |
| Description | Slate carving called "Narwhal" by Jaco Ishulutaq. |
| Height | 17 cm |
| Length | 30 cm |
| Width | 22 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




