| Object Title | Duck |
| Object Number | 2012-25-28 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Sanikiluaq |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Date Made | ca. 1970 |
| Section | American |
| Materials | Slate |
| Iconography | Duck |
| Inscription Language | Inuktitut |
| Description | Natural 2-tone/veined slate carving called "Duck" by unknown artist. Artist inscription (not readable) and number on bottom: 118272. |
| Height | 4.8 cm |
| Length | 11 cm |
| Width | 4.2 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
| Other Number | 118272 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




