| Object Title | Duck |
| Object Number | 2012-25-27 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Sanikiluaq |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Allie Appaqaq |
| Date Made | circa 1980 |
| Section | American |
| Materials | Slate |
| Iconography | Duck |
| Inscription Language | English Language | English Language | English Language |
| Description | Slate carving called "Duck" by Allie Appaqaq. Artist inscription on bottom: Allie Appoqoq D6179. 2 Stickers also on bottom. |
| Height | 8.8 cm |
| Length | 13.8 cm |
| Width | 5.6 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
| Other Number | D6179 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




