| Object Title | Owl |
| Object Number | 2012-25-26 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Sanikiluaq |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Date Made | circa 1980 |
| Section | American |
| Materials | Slate |
| Iconography | Owl |
| Inscription Language | Inuktitut | English Language |
| Description | Slate carving called "Owl" by Mikiyuk (1 of 4 artists in family). Inscription (not readable) & sticker on bottom |
| Height | 13 cm |
| Length | 17 cm |
| Width | 10.5 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
| Other Number | 3614 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




