Walrus
2012-25-24
From: Canada | Quebec | Kuujjuaraapik
Curatorial Section: American
| Object Title | Walrus |
| Object Number | 2012-25-24 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Quebec | Kuujjuaraapik |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Willie Angutiguluk |
| Date Made | circa 1970 |
| Section | American |
| Materials | Slate | Ivory |
| Iconography | Walrus |
| Inscription Language | Inuktitut |
| Description | Slate carving called "Walrus" by Willie Angutiguluk. Ivory tusks added. |
| Height | 13.5 cm |
| Length | 22 cm |
| Width | 9 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




