Hunter
2012-25-19
From: Canada | Quebec | Povungnituk
Curatorial Section: American
| Object Title | Hunter |
| Object Number | 2012-25-19 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Quebec | Povungnituk |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Soapstone |
| Iconography | Hunter |
| Inscription Language | Inuktitut |
| Description | Soapstone carving called "Hunter" by artist (?) - name may be written on botton, not transcribed. Also inscribed "POV" for Povungnituk. |
| Height | 15.5 cm |
| Length | 5.6 cm |
| Width | 4.3 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
| Other Number | 2236 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




