Bird and Fish
2012-25-18
From: Canada | Quebec
Curatorial Section: American
| Object Title | Bird and Fish |
| Object Number | 2012-25-18 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Quebec |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Date Made | circa 1975 |
| Section | American |
| Materials | Soapstone |
| Iconography | Bird | Fish |
| Inscription Language | English Language |
| Description | Soapstone carving called "Bird and Fish" by artist (?) - name may be written on botton, not transcribed. |
| Height | 12 cm |
| Length | 10 cm |
| Width | 8.5 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




