Fisherman with Fish
2012-25-17
From: Canada | Quebec | Inoucdjuac
Curatorial Section: American
| Object Title | Fisherman with Fish |
| Object Number | 2012-25-17 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Quebec | Inoucdjuac |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Minnie Palliser |
| Date Made | ca. 1970 |
| Section | American |
| Materials | Soapstone |
| Iconography | Fisherman | Fish |
| Inscription Language | Inuktitut |
| Description | Soapstone carving called "Fisherman with Fish" by Minnie Palliser (signed on base). |
| Height | 10.6 cm |
| Length | 5.4 cm |
| Width | 4.6 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
| Other Number | 192345 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




