| Object Title | Fish |
| Object Number | 2012-25-16 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Quebec |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Date Made | circa 1970 |
| Section | American |
| Materials | Soapstone |
| Iconography | Fish |
| Inscription Language | Inuktitut |
| Description | Soapstone carving called "Fish" by artist (?) - signature not translated/transcribed. Felt pad on base |
| Height | 8.7 cm |
| Length | 16 cm |
| Width | 7.6 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
| Other Number | 49460 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




