Bird-Fish Transformation
2012-25-15
From: Canada | Baffin Island | Cape Dorset
Curatorial Section: American
| Object Title | Bird-Fish Transformation |
| Object Number | 2012-25-15 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Baffin Island | Cape Dorset |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Kelly Etidloie |
| Section | American |
| Materials | Serpentine |
| Iconography | Bird | Fish | Transformation |
| Inscription Language | English Language |
| Description | Serpentine carving called "Bird-Fish Transformation" by Kelly Etidloie. |
| Height | 18.4 cm |
| Length | 28.5 cm |
| Width | 18.3 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




