Otter/Human Spirit
2012-25-14
From: Canada | Quebec | Povungnituk | Akulivik
Curatorial Section: American
| Object Title | Otter/Human Spirit |
| Object Number | 2012-25-14 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Quebec | Povungnituk | Akulivik |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Nowya Qinuajua |
| Date Made | circa 1970 |
| Section | American |
| Materials | Soapstone |
| Iconography | Otter | Human | Spirit |
| Inscription Language | English Language | English Language |
| Description | Soapstone carving called "Otter/Human Spirit" by Nowya Qinuajua. Maker's Mark on bottom: NOWYA / Pox / 70134 |
| Height | 7.3 cm |
| Length | 9.4 cm |
| Width | 5.8 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
| Other Number | 70134 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




