Dream Spirit
2012-25-12
From: Canada | Quebec | Povungnituk
Curatorial Section: American
| Object Title | Dream Spirit |
| Object Number | 2012-25-12 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Quebec | Povungnituk |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Eli Sallualu Qinuajua |
| Date Made | circa 1970 |
| Section | American |
| Materials | Soapstone |
| Iconography | Dream Spirit |
| Inscription Language | English Language |
| Description | Soapstone carving called "Dream Spirit" by Eli Sallualu Qinuajua. Maker's Mark: 70197 incised on base |
| Height | 11 cm |
| Length | 10.8 cm |
| Width | 5.3 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
| Other Number | 10197 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




