Bird Woman Transformation
2012-25-10
From: Canada | Quebec | Povungnituk
Curatorial Section: American
| Object Title | Bird Woman Transformation |
| Object Number | 2012-25-10 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Quebec | Povungnituk |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Peter Nauja Angiju |
| Date Made | circa 1975 |
| Section | American |
| Materials | Soapstone |
| Iconography | Bird | Woman |
| Inscription Language | English Language |
| Description | Soapstone carving called "bird woman transformation" by Peter Nauja Angiju. |
| Height | 16.8 cm |
| Length | 18.3 cm |
| Width | 9.3 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
| Other Number | 10349 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




