Shark-like fish eating char
2012-25-9
From: Canada | Quebec | Povungnituk | Akulivik
Curatorial Section: American
| Object Title | Shark-like fish eating char |
| Object Number | 2012-25-9 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Quebec | Povungnituk | Akulivik |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Nowya Qinuajua |
| Date Made | circa 1970 |
| Section | American |
| Materials | Soapstone |
| Iconography | Shark? | Fish | Char |
| Inscription Language | English Language | English Language |
| Description | Soapstone carving of "shark-like fish eating char" by Nowya Qinuajua |
| Height | 11.2 cm |
| Length | 28.6 cm |
| Width | 21.7 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
| Other Number | 114535 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




