Otter
2012-25-8
From: Canada | Quebec | Inoucdjuac
Curatorial Section: American
| Object Title | Otter |
| Object Number | 2012-25-8 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Quebec | Inoucdjuac |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Isa Smiler |
| Date Made | ca. 1970 |
| Section | American |
| Materials | Soapstone |
| Iconography | Otter |
| Inscription Language | English Language |
| Description | Soapstone carving called "Otter" by Isa Smiler. Felt pad on base |
| Height | 16.3 cm |
| Length | 26.8 cm |
| Width | 9.6 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




