| Object Title | Arctic Char |
| Object Number | 2012-25-7 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Quebec |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Date Made | circa 1975 |
| Section | American |
| Materials | Soapstone |
| Iconography | Arctic Char |
| Inscription Language | English Language |
| Description | Soapstone carving called "Arctic Char" by Maggie. Signed: Maggie E9-1359. |
| Height | 7.8 cm |
| Length | 26.4 cm |
| Width | 6 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
| Other Number | E9-1359 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




