Face
2012-25-5
From: Canada | Quebec | Akulivik | Povungnituk
Curatorial Section: American
| Object Title | Face |
| Object Number | 2012-25-5 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Quebec | Akulivik | Povungnituk |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Killupa Qingali |
| Date Made | circa 1970 |
| Section | American |
| Materials | Soapstone |
| Iconography | Face |
| Inscription Language | English Language |
| Description | Soapstone carving called "Face" by Killupa Qingali. |
| Height | 15.2 cm |
| Length | 12.8 cm |
| Width | 12.2 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




