| Object Title | Walrus |
| Object Number | 2012-25-4 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Quebec |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Abraham Neakuk |
| Date Made | circa 1975 |
| Section | American |
| Materials | Soapstone |
| Iconography | Walrus |
| Inscription Language | English Language |
| Description | Soapstone carving of Walrus by Abraham Neakuk; signed "Abraham" |
| Height | 17.2 cm |
| Length | 23 cm |
| Width | 18.5 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
| Other Number | 165641 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




