Walrus
2012-25-3
From: Canada | Quebec | Inoucdjuac
Curatorial Section: American
| Object Title | Walrus |
| Object Number | 2012-25-3 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Quebec | Inoucdjuac |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Paulosie Kasudluak |
| Date Made | 1982 |
| Section | American |
| Materials | Soapstone |
| Iconography | Walrus |
| Inscription Language | Inuktitut | English Language |
| Description | Soapstone carving of Walrus by Paulosie Kasudluak. |
| Height | 16.5 cm |
| Length | 26.2 cm |
| Width | 20.7 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




