Hunter with Walrus
2012-25-2
From: Canada | Quebec | Inoucdjuac
Curatorial Section: American
| Object Title | Hunter with Walrus |
| Object Number | 2012-25-2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Quebec | Inoucdjuac |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Eli Elijassiapik |
| Date Made | circa 1970 |
| Section | American |
| Materials | Soapstone |
| Iconography | Hunter | Walrus |
| Inscription Language | Inuktitut |
| Description | Soapstone carving of Hunter with Walrus by Eli Elijassiapik. |
| Height | 21.3 cm |
| Length | 18.7 cm |
| Width | 10.7 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
| Other Number | 154982 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




