Hunter with Seal
2012-25-1
From: Canada | Quebec | Inoucdjuac
Curatorial Section: American
| Object Title | Hunter with Seal |
| Object Number | 2012-25-1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Quebec | Inoucdjuac |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Lucassie Echalook |
| Date Made | circa 1970 |
| Section | American |
| Materials | Soapstone |
| Iconography | Hunter | Seal |
| Description | Soapstone carving of Hunter with Seal by Lucassie Echalook. |
| Height | 19 cm |
| Length | 23.3 cm |
| Width | 12.3 cm |
| Credit Line | Bequest of John P. Doelman III, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




