Flake
56-28-2261
From: Alaska | Norton Sound | Cape Denbigh | Iyatayet
Curatorial Section: American
| Object Number | 56-28-2261 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Denbigh Flint Complex |
| Provenience | Alaska | Norton Sound | Cape Denbigh | Iyatayet |
| Site Name | Iyatayet |
| Site Number | NOB-002 |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | IYPE-5 |
| Section | American |
| Materials | Chert |
| Description | Proximal end present with striking platform and bulb of percussion. Utilization or unifacial retouch along one lateral edge on dorsal surface. |
| Length | 2.3 cm |
| Width | 1.6 cm |
| Thickness | 0.3 cm |
| Credit Line | Gift of J. Louis Giddings, 1956 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.