| Object Number | 2012-15-4 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Kuba (African culture) |
| Provenience | Belgian Congo |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Technique | Carved |
| Description | Wood cup with human face carved on handle. |
| Height | 14.9 cm |
| Width | 10.2 cm |
| Depth | 9 cm |
| Credit Line | Gift of Annette Merle-Smith through Kate Fowler Merle-Smith, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




