| Object Number | 2012-15-1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Period | New Kingdom | Eighteenth Dynasty |
| Date Made | 1539BC-1292BC |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Description | Blue-green faience scarab. On the botton is inscribed the text: "The good god Neb-maat-re (Amenhotep III) and the royal wife Tiye". Both names are in cartouches. |
| Height | 1 cm |
| Length | 2 cm |
| Width | 1.5 cm |
| Credit Line | Gift of Annette Merle-Smith through Kate Fowler Merle-Smith, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




