Snuff Container
2012-11-1
From: Africa | East Africa | Kenya | Nairobi
Curatorial Section: African
| Object Number | 2012-11-1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Africa | East Africa | Kenya | Nairobi |
| Locus | Maasai Stand |
| Section | African |
| Materials | Bone | Glass | Leather | Metal |
| Description | Cylindrical bone container, rounded bottom. Leather cover with blue, lime green and white glass bead embroidery. Bands of lime green / red glass beads and leather thong around body. Metal chain. |
| Height | 7.7 cm |
| Width | 3 cm |
| Depth | 2.6 cm |
| Credit Line | Gift of Beverly Haas, 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




