| Object Number | CBS8661A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Middle Babylonian Period |
| Date Made | 1400-1100 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Lapis Lazuli |
| Iconography | Temple Record |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | CBS Register: fragment of axe, imitation of lapis lazuli. Kurizalzu. Royal/Monumental fragment. (CDLI Composite: needed). Inscription of RN (apparently son of Bbs); Presentation of object to Enlil; 4 lines. 8661a joins 4544\4550 |
| Height | 5 cm |
| Width | 6.35 cm |
| Thickness | 1.5 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P263457 - CDLI Number | B8661A - Old Museum Number | CBS 08661a - Other Number | BE 01/1, 040 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




