| Object Number | CBS8597 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Date Made | 1400–600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Lapis Lazuli |
| Iconography | Temple Record |
| Description | CBS Register: fragment of a votive axe in lapis lazuli. Inscription erased. Cassite Period. II Exp, temple mound. |
| Height | 6.8 cm |
| Width | 5.8 cm |
| Depth | 1.5 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur II, 1890 |
| Other Number | P263395 - CDLI Number | B8597 - Old Museum Number | CBS 08597 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




