| Object Number | 2012-19-1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Chimu |
| Provenience | Peru |
| Culture Area | Andean |
| Date Made | 1100-1400 |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Ceramic vessel - body shaped like turtle; stirrup handle in shape of monkey, vertical spout from back on monkey. |
| Height | 17 cm |
| Length | 20.5 cm |
| Width | 17.5 cm |
| Credit Line | Posthumous gift of David S. Leibgris Jr., 2012 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




